مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی با کمک تیم شایگان

و این‌گونه تیزر تبلیغاتی ساخته می‌شود…

 

 تیزرهای تبلیغاتی همه‌جا هستند. یک وقتی بود که فقط وسط  برنامه‌های تلویزیونی پخش می‌شدند. کم‌کم پایشان به تلویزیون‌های بزرگِ وسط میدان‌ها و خیایان‌ها و مراکز خرید و ایستگاه‌های راه‌آهن و حتی سالن انتظار بیمارستان‌ها و … هم باز شد. اما٬ امروز٬ در اینستاگرام و فیس‌بوک و یوتیوب و بقیه‌ی شبکه‌های اجتماعی هم- با قدرت- حضور به‌هم می‌رسانند.

این تیزرها یا ویدئوهای تبلیغاتی حرف‌ها و پیام‌های مختلفی هم برای ما دارند. تصور کنید در سالن کلینیکی منتظر نشسته‌اید تا دکترتان بیاید. تلویزیون دیواری سالن آگهی‌های تبلیغاتی پخش می‌کند. یکی از آن‌ها تیزر تبلیغاتی معرفیِ  جدیدترین خمیردندان برند x است. شما اتفاقی چشمتان می‌افتند و تبلیغ را می‌بینید و می‌فهمید که «چه جالب! این برند خمیردندانی مخصوص سیگاری‌ها تولید کرده که کاملا گیاهیست.»

این تیزر یا ویدئوی تبلیغاتی ٬صرف‌ نظر از اینکه٬  کجا قرار است پخش شود و چه حرفی قرار است به شما بزند٬  باید مراحلی را بگذراند تا ساخته شود. این مراحل تولید تقریبا برای همه‌ی آگهی‌های تبلیغاتی وجود دارد. معمولا٬ این شرکت‌های تبلیغاتی هستند که سفارش می‌گیرند و این تیزرها را می‌سازند.

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

در این نوشته٬ مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی به شما معرفی می‌شود: مرحله‌ی پیش از تولید (Pre-production)٬ تولید (Production) و پس از تولید (Post-production). در هر یک از این مراحل٬ تصمیماتی باید گرفته شود که در کیفیت تیزر تبلیغاتی تولید‌شده بی‌نهایت مهم هستند.

این تیزر تبلیغاتی یا محتوای ویدئویی برای چه ساخته می‌شود؟ چرا شرکتی باید این هزینه را متحمل شود؟ چه حرفی باید به مخاطبمان بزنیم؟ اصلا٬ مخاطبان تیزر تبلیغاتی ما چه کسانی هستند؟ در کجا (چه رسانه‌ها یا پلتفرم‌هایی) این تیزر تبلیغاتی باید پخش شود؟ زمانش چه‌قدر باید باشد؟ انیمیشن باشد یا رئال؟  چه‌قدر پول باید خرج تیزر بکنیم؟

هدف نهایی تبلیغات این است که مشتری را جلب و جذب کند. می‌خواهیم بفروشیم. می‌خواهیم بیشتر بفروشیم. می‌خواهیم بیشتر و بهتر و جذاب‌تر دیده شویم- جذاب‌تر و بزرگ‌تر از رقبایمان! هر کسب‌وکاری براساس نوع محصولات و خدماتش٬ اندازه‌اش٬ چشم‌اندازش٬ رقبا و مزیت‌های رقابتی‌اش استراتژی تبلیغش را می‌چیند.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین تصمیمات به مرحله‌ی پیش از تولید مربوط می‌شوند. اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم به هدف ما از ساختن تیزر برمی‌گردد. باید خیلی شفاف به این سوال پاسخ دهیم که چرا می‌خواهیم تیزر تبلیغاتی بسازیم؟

اغراق نیست اگر بگوییم که جواب این سوال است که جواب بقیه را مشخص می‌کند.

در دومین مرحله که همان تولید باشد٬ پاسخ سوالات مرحله‌ی قبل و تصمیماتی که براساس آن‌‌ها گرفته‌ایم عملی می‌‌شوند. تیزر در این مرحله ساخته می‌شود اما هنوز نهایی نشده است٬ تدوین آن مانده. هنوز چیزهایی باید به آن اضافه شود. ارزیابی‌هایی باید انجام شود.

در آخرین مرحله٬ آن را تدوین می‌کنیم. تکه‌هایی که ساختیم به هم می‌چسبانیم. موسیقی و صدا و جلوه‌های ویژه و …  به آن می‌دهیم. اگر چیزی نیاز دارد تا موثرتر و جذاب‌تر شود٬ اضافه‌ می‌کنیم. محصول نهایی را ارزیابی می‌کنیم تا ببینیم به هدف زدیم یا نه؟

«پیش از» پیش از تولید

از لحاظ فنی٬ قبل از مرحله‌ی اول که همان پیش از تولید باشد مقداری فکر‌کردن و برنامه‌ریزی و این چیزها وجود دارد. قبل از هرچیز باید بدانیم چرا محتوای ویدئویی برای تبلیغ؟ چه کسب‌وکار نوپایی باشیم چه برندی مثل مرسدس بنز یا دیور یا بوش٬ باید بدانیم چرا الان نیاز داریم به ساخت یک تیزر تبلیغاتی. چرا نیاز نداریم به بیلبورد بیشتر٬ مثلا؟؟؟

وقتی خارجی‌جماعت اسم «Teaser» را می‌شنوند٬ بیشترِ وقت‌ها به یاد آن ویدئوهای یک‌ونیم تا دو دقیقه‌ای می‌افتند که برای معرفی‌کردن فیلم‌ یا سریالی ساخته می‌شود. اما٬ این کلمه ما را یاد آن آگهی‌های بازرگانی وسط سریال‌های صداوسیما می‌اندازد. این آگهی‌ها می‌شود همان «TV Commercial» آن‌ها.

تیزر تبلیغاتی با جذابیت‌های بصری و بیان خلاقانه در چند ثانیه یا دقیقه پیام شما را به مخاطب می‌رساند. تیزر تبلیغاتی را در مکان‌های عمومی متفاوتی و به‌دفعات می‌توان نمایش داد- از تلویزیون و وسط بازی فوتبال گرفته تا تلویزیون‌های شهری و نمایشگاه‌ها و همایش‌ها و سینماها و سریال‌های نمایش خانگی و شبکه‌های اجتماعی و … .

یک بار برای معرفی‌کردن‌ شرکت یا بِرندتان یک تیزر تبلیغاتی بسازید. حالا٬ قبل از هر جلسه‌ی مهمی که در شرکتتان دارید آن را نمایش دهید. به هر کسی که تازه استخدام می‌کنید نشانش دهید تا بداند شما که هستید و چه می‌کنید.

محصول جدیدی را تولید کرده‌اید و می‌خواهید به همه نشان دهید چه کارهایی از آن ساخته است. می‌خواهید به همه نشان دهید چه غوغایی کرده‌اید. چه‌چیز بهتر از یک ویدئوی تبلیغاتی برای نشان‌دادن مزیت‌های محصول جدیدتان به دنیا و مردمانش؟؟؟؟!!!!

و قانع‌کننده‌تر از همه: رقیبتان تیزر تبلیغاتی ساخته. آن هم چه تیزری!  رقیبانتان رفتند سراغ تولید محتوای ویدئویی. شما هم چاره‌ای ندارید. باید تیزری بهتر و دندان‌شکن‌تر بسازید.البته باید بقیه محتواهای دیجیتال را هم بررسی کنید مثل موشن گرافیک یا بروشور  وب سایت…

ادامه در مقالات بعدی...

تهیه و تولید در گروه تبلیغاتی شایگان

نوشته های اخیر

دسته بندی ها