اهمیت و ابزارهای ارتباطات بازاریابی یکپارچه ( IMC ) چیست؟ در گروه تبلیغاتی شایگان

همیت ارتباطات بازاریابی یکپارچه

 ارتباطات بازاریابی یکپارچه نقشی لاینفک در انتشار پیام برند برای مخاطبان بیشتر ایفا می کند. ارتباطات بازاریابی یکپارچه به یکپارچه سازی همه اجزای اصلی بازاریابی کمک می کند تا پیامی واحد به اطلاع مصرف کنندگان بالقوه و فعلی برسد.

ارتباطات بازاریابی یکپارچه برای ایجاد آگاهی از برند در میان مشتریان با حداقل هزینه راه درازی را در پیش دارد. ارتباطات بازاریابی یکپارچه نه تنها برای بازاریابی بنگاه به بنگاه (B2B) دارای اهمیت است بلکه برای تعاملات مستقیم با مشتری نیز اهمیت دارد. سازمان هایی که ارتباطات بازاریابی یکپارچه را اجرا می کنند نه تنها با موفقیت برند های خود را در میان مخاطبان هدف ارتقا می دهند، بلکه در ذهن افرادی که بدون توجه به مسائل همیشه به برندهای آن ها وفادار می مانند نیز ایجاد اعتماد می کنند. از طریق ارتباطات بازاریابی یکپارچه، پیامی واحد به طور همزمان به اطلاع مصرف کنندگان می رسد که در نهایت تاثیر بیشتری بر روی آن ها دارد. باور کنید که اگر مصرف کنندگان واقعی بخوبی از ویژگی ها و مزایای برند A مطلع شده باشند به خرید برند B حتی فکر هم نمی کنند. ارتباطات بازاریابی یکپارچه به دلیل اینکه ترکیب دقیقی از ابزار بازاریابی از جمله تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم و … ایجاد می کند روشی موثرتر به شمار می آید.

ارتباطات بازاریابی یکپارچه نسبت به روش های سنتی بازاریابی از جایگاه و رتبه بالاتری برخوردار است، زیرا نه تنها بر جذب مشتریان جدید بلکه بر حفظ رابطه سالم طولانی مدت با آن ها نیز تاکید دارد. ارتباطات بازاریابی یکپارچه گفتگوی دو طرفه با مشتریان را تضمین می کند – بایدی که در همه نوع کسب و کار اهمیت دارد. اگر می خواهید مدت زیادی دوام بیاورید، باید به نظرات و بازخوردهای مشتری به درستی توجه و بر آن ها نظارت داشته باشید. به یاد داشته باشید که بازخورد های آن ها ارزشمند هستند و باید به دقت تحلیل و ارزیابی شوند.

آن زمان که بازاریابان فقط به تبلیغات و پروموشن های ساده برای محبوب نمودن برند خود در میان مصرف کنندگان واقعی تکیه می کردند گذشته است. در طرح فعلی رقابت برش گلو (یک رقابت شدید برای از میدان به در کردن یک یا چند رقیب کسب و کار)، بازاریابان باید برند هایشان را با یکپارچه سازی موثر ابزار مرتبط بازاریابی برای نتایج بهتر و افزایش بهره وری ارتقا دهند. ارتباطات بازاریابی یکپارچه نقشی اساسی در رساندن پیامی واحد به مصرف کنندگان واقعی از طریق کانال های مختلف ایفا می کند و در نتیجه فرصت های بهتری برای جذب مشتری دارد. یک پیام واحد از طریق همه کانال های بازاریابی از قبیل تلویزیون، رادیو، بنرها، بیلبوردها و غیره به اطلاع مشتریان می رسد.

ارتباطات بازاریابی یکپارچه محبوبیت فوری برند (محصول یا خدمت) در میان مصرف کنندگان واقعی را تضمین می کند. یک حس وابستگی و وفاداری نیز در مصرف کنندگان واقعی ایجاد می کند.

بازاریابان برای انتخاب این که کدام ابزار بازاریابی برای ایجاد آگاهی از برند واقعا موثر است مجبور نیستند که زیاد به خود سخت بگیرند. در ارتباطات بازاریابی یکپارچه در زمان صرفه جویی می شود که اغلب صرف پیدا کردن بهترین ابزار بازاریابی می گردد و هدر می رود. از طریق ارتباطات بازاریابی یکپارچه، بازاریابان می توانند ترکیبی هوشمندانه ایجاد کنند و برای پاسخ بهتر اقدام به یکپارچه سازی همه ابزار بازاریابی نمایند. به زبان غیر حرفه ای، ارتباطات بازاریابی یکپارچه انتخاب های زیادی را در اختیار بازاریابان قرار می دهد که به بازاریابان برای ارتباط آسان با مشتریان هدف خود کمک می کنند. ارتباطات بازاریابی یکپارچه تضمین می کند که مشتری پیام درست را در مکان و زمان درست دریافت نماید. ارتباطات بازاریابی یکپارچه از چندین روش نوین مانند درج آگهی در روزنامه، نصب بیلبوردها و بنرهای تبلیغاتی در استراتژیک ترین مکان ها، پمفلت، بروشور، تبلیغات رادیویی یا تلویزیونی، اطلاعیه های مطبوعاتی، کوپن های تخفیف، باشگاه های وفاداری، باشگاه های عضویت مشتریان، فعالیت های مربوط به روابط عمومی، پروموشن فروش، بازاریابی مستقیم، سایت های شبکه های اجتماعی (فیسبوک، توییتر، اورکات)، وبلاگ ها و … برای ارتقا برندها در میان مشتریان استفاده می کند.

ابزارهای ارتباطات بازاریابی یکپارچه

ابزار ارتباطات بازاریابی یکپارچه به یکپارچه سازی ابزار مختلف بازاریابی مانند تبلیغات، بازاریابی آنلاین، فعالیت های مربوط به روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، کمپین های فروش برای ارتقا برندها اشاره دارد تا از این طریق پیامی واحد به حجم بیشتری از مخاطبان اطلاع رسانی شود. یکپارچه سازی موثر ابزار مختلف ارتباطات برند، ارتقا محصولات و خدمات را به همراه دارد.

برای اجرای ارتباطات بازاریابی یکپارچه، برقراری ارتباط موثر با مشتریان برای سازمان ها حیاتی است. شما باید بدانید که محصولات یا خدماتتان چه مزیت هایی برای مصرف کنندگان واقعی دارد. هر چقدر ارتقا برند شما موثر تر باشد، تقاضای بیشتری در بازار خواهد داشت. مخاطب هدف خود را بشناسید. به یاد داشته باشید که همه محصول شما را نیاز ندارند. بررسی کنید که افراد به چه دلیلی باید در برند شما سرمایه گذاری کنند، مگر اینکه چیزی منحصر به فرد و جذاب برای عرضه داشته باشید؟ باید اطلاع رسانی موثری درباره مزایای برند صورت گیرد.

در اینجا به بررسی ابزار مختلف ارتباطات بازاریابی یکپارچه می پردازیم: ارتباطات بازاریابی یکپارچه به اجرای موثر یکپارچه سازی همه روش های ارتباطات برند می پردازد و از آن ها به طور همزمان برای ارتقا موثر محصولات و خدمات مختلف در میان مشتریان استفاده می کند و در نهایت موجب کسب درآمد های بیشتر برای سازمان می شود.

تبلیغات

تبلیغات یکی از موثرترین روش های ارتقا برند به شمار می آید. تبلیغات به سازمان ها در کسب مخاطبان بیشتر در کوتاهترین زمان ممکن کمک می کند. تبلیغات در روزنامه ها، تلویزیون، رادیو، بیلبوردها به مصرف کنندگان واقعی کمک می کنند که به برند شما اعتماد کرده و آن ها را ترغیب می کنند که نسبت به خرید محصولات یا خدمات اقدام نموده و به برند وفادار بمانند. تبلیغات نه تنها مصرف یک محصول یا خدمت خاص را افزایش می دهد بلکه باعث می شود که مشتریان درباره برند آگاهی پیدا کنند. بازاریابان باید تضمین کنند که پیام درست در زمان درست به اطلاع مشتریان درست می رسد. به محتوای تبلیغات توجه کنید، چرا که شما برای هر ثانیه آن پول می پردازید.

پروموشن فروش

برندها (محصولات و خدمات) را می توان از طریق کوپن های تخفیف، باشگاه های وفاداری، کوپن های عضویت در باشگاه مشتریان، طرح های تشویقی، طرح های سودآور، پکیج های جذاب برای مشتریان وفادار، پیشنهادات خاص تخفیف و … ارتقا داد. با درج آگهی در روزنامه، قرار دادن دنگلرها، بنرها در جای درست، وابلرها، گلوریفایر ها و … نیز می توان به ارتقا برند ها پرداخت.

بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم امکان برقراری ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان واقعی را برای سازمان ها فراهم می کند. ابزار مختلف بازاریابی مستقیم شامل ایمیل، پیام های متنی، کاتالوگ، بروشور، نامه های تبلیغاتی و غیره هستند. از طریق بازاریابی مستقیم، پیام ها مستقیما به اطلاع مصرف کنندگان واقعی می رسد.

فروش شخصی

فروش شخصی نیز یکی از موثرترین ابزار در ارتباطات بازاریابی یکپارچه محسوب می شود. فروش شخصی زمانی اتفاق می افتد که بازاریاب یا نماینده فروش محصولات یا خدمات را به مشتریان می فروشد. فروش شخصی راه درازی را در بهبود روابط بین سازمان و مصرف کنندگان واقعی در پیش دارد.

فروش شخصی شامل مراحل زیر است:

 1. تحقیق – تحقیق به شما کمک می کند که یک رابط درست و توانمند پیدا کنید.
 2. برقراری اولین ارتباط – بازاریابان باید اولین ارتباط خود را با مشتریان آینده شان از طریق ایمیل، تماس تلفنی و غیره برقرار کنند. قرار ملاقات ضرورت دارد و مطمئن شوید که به موقع به قرار ملاقات می رسید.
 3. ویزیت مشتریان با هدف فروش – به هیچ وجه به مشتریانتان دروغ نگویید. همه مزایای منحصر به فردی را که برند شما برای عرضه دارد به اطلاع مشتریان برسانید. به عنوان یک بازاریاب، اگر انتظار دارید مشتریان روی برند شما سرمایه گذاری کنند، خود شما باید ترغیب شوید که از محصولات و خدماتتان استفاده کنید.
 4. رسیدگی به شکایات – برای پاسخگویی به هر نوع سوالی از سوی مشتریان آماده باشید.
 5. تمام کردن معامله – تا زمانی که با موفقیت معامله را به انجام نرسانده اید آن را رها نکنید. اینکه به مشتریان برای فکر کردن و تصمیم گرفتن درباره معامله زمان بدهید هیچ ضرری ندارد. وارد زندگی آن ها نشوید.

  فعالیت های روابط عمومی

  روابط عمومی از طریق اطلاعیه های مطبوعاتی، اخبار، رویدادها، محافل عمومی و … به ارتقا برند کمک می کند. نقش مسئول روابط عمومی معرفی سازمان به بهترین شکل است.

  اهمیت و ابزارهای ارتباطات بازاریابی یکپارچه ( IMC ) چیست؟

  مدیریت ارتباطات بازاریابی یکپارچه

  ارتباطات بازاریابی یکپارچه رویکردی است که به ارتقا محصولات و خدمات (ارتقا برند) می پردازد و در آن یکپارچه سازی روش های مختلف بازاریابی به منظور اطلاع رسانی پیامی واحد به مشتریان صورت می گیرد

  براساس رویکرد ارتباطات بازاریابی یکپارچه، همه ابعاد ارتباطات بازاریابی برای ارتقا موثرتر برندها در میان مصرف کنندگان واقعی و نیز دستیابی به نتایج بهتر با هم همکاری دارند. ارتقا برندها به طور همزمان به وسیله تبلیغات، پروموشن های فروش، بنرها، بیلبورد ها، روابط عمومی، سایت های شبکه های اجتماعی و غیره به منظور افزایش آگاهی از برند در میان مصرف کنندگان بالقوه واقعی انجام می شود.

  یکی از موثرترین روش های ارتقا برند ارتباطات موثر است. سازمان ها نه تنها با مشتریان بالقوه بلکه با مشتریان فعلی نیز باید بخوبی ارتباط برقرار کنند. برقراری ارتباط موثر نه تنها روابط شما با مشتریان را بهبود می بخشد بلکه یک مزیت نسبت به رقیبان برای سازمان محسوب می شود. به یاد داشته باشید که ارتباطات موثر این امکان را فراهم می کند که پیام و اطلاعات مرتبط به نحو احسن به اطلاع مخاطبان برسد. اگر مشتری اطلاعی از ویژگی ها و مزایای محصولتان نداشته باشد، چرا باید در برند شما سرمایه گذاری کند؟ مزیت های جذاب و منحصر به فرد برندها باید از راه یکپارچه سازی موثر ابزار مختلف ارتقا برند بخوبی به اطلاع مصرف کنندگان واقعی برسد.

  روش های مختلف زیر همانطور که اشاره شد، ارتباط موثر با مشتری را برای سازمان ها ممکن می سازد.

 6. تبلیغات
 7. پروموشن های آنلاین
 8. بازاریابی مستقیم
 9. بیلبوردها، بنرها
 10. فعالیت های روابط عمومی
 11. اینترنت، ایمیل و غیره.
 12. بازاریابان باید ارتباط دو طرفه با مشتریان را ارتقا دهند. بازخورد مشتریان دارای اهمیت است و اگر می خواهید مدت زیادی دوام بیاورید، باید به بازخوردهای مشتری توجه و بر آن ها نظارت داشته باشید. مشتریان شما باید بتوانند بخوبی با شما ارتباط برقرار نمایند و ویژگی ها و مزایای برند شما را کاملا درک کنند تا در آن ها حس وابستگی و وفاداری نسبت به برند ایجاد شود.

  روش های مختلف ارتباطات برند به منظور رساندن پیامی واحد به مشتریان باید به شیوه ای موثر مدیریت شوند. برای مثال اگر پیام تبلیغات شما این است که محصولات سازگار با محیط زیست هستند، بیلبوردها و بنرها نیز باید همین پیام را منتقل کنند. یکپارچه سازی باید به شکلی هوشمندانه و موثر صورت گیرد.

 13. اولین مرحله در مدیریت ارتباطات بازاریابی یکپارچه شناخت مخاطب هدف است. شما باید همه مشتریانی را که واقعا از مزایای محصولات شما سود می برند بشناسید. نیازها و انتظارات آن ها را بشناسید.
 14. مرحله دوم این است که بدانید چه چیزی را می خواهید معرفی کنید. تا زمانی که کاملا درباره چیزی که می خواهید معرفی کنید و درباره آن به مشتریان بالقوه و فعلی توضیح دهید مطمئن نیستید، هیچ نوع ابزار ارتقا برندی نمی تواند به شما کمک کند.
 15. پیامتان را به دقت طراحی کنید. محتوای پیام، ساختار پیام، قالب، املا و … را چک کنید.
 16. مرحله بعد شناخت کانال های مختلف ارتباطی است. شما باید در انتخاب کانال ارتباطی برای رساندن پیام درست در زمان و مکان درست و به مشتری درست دقت زیادی به خرج دهید.
 17. تخصیص منابع درست برای ارتقا برند. تصمیم بگیرید که تا چه میزان می توانید برای فعالیت های بازاریابی و ارتقا برند هزینه کنید. برای فعالیت های مختلف ارتقا برند از جمله تبلیغات، فعالیت های روابط عمومی، بنرها و غیره بازاریاب باید بودجه ای معقول تعیین کند.
 18. مهم ترین مرحله ارزیابی نتایج بدست آمده از ارتباطات بازاریابی یکپارچه است. بررسی کنید که آیا واقعا ترکیب ابزار بازاریابی به شما در دستیابی به مخاطبان بیشتر و ارتقا برندهایتان به شیوه ای اثر گذارتر کمک نموده است.

تهیه و تولید در گروه تبلیغاتی شایگان

نوشته های اخیر

دسته بندی ها