لوگو چیست و چرا اهمیت دارد گروه تبلیغاتی شایگان

همین الان به اطرافتون نگاه کنید؛ حداقل ۵لوگو را مشاهده کردید! ما در دنیای ارتباطات، تبلیغات و گرافیک زندگی میکینم. قطعا برای داشتن سهم مناسبی از بازار یا جذب حداکثری مخاطبین خدمت یا کالا تولیدی، نیاز به دیده شدن داریم. البته در ابتدا مشخص کنم هدف از مقاله ترویج گرافیک بد نیست و منظور از دیده شدن، صریحا “به شکل بد دیده شدن” نیست. شما هم مثل من می دانید لوگو های بد کدام ها هستند ولی با تعاریف این مقاله به ادبیات مشترکی خواهیم رسید.

لوگو چیست؟

“نشان‌واره” یا “لوگو” یا “آرم” عنصری گرافیکی از علائم دیداری است به‌طوری که با سبک حروف یا قلم خاصی تنظیم شده یا با اشکال تصویری به صورت ویژه (و نه الزاماً خوانا) چیده شده‌است. شکل، رنگ، سبک حروف و … باید مشخصاً از دیگر علایم مشابه دیگر متفاوت باشد.

نشان‌واره طرحی ملموس و متمایز برای نمایاندن یک مجموعه، کالا یا سرویس مشخص است که در کنار اشاره به برخی مفاهیم، گاهی ویژگی‌ها و هویت یک سازمان یا کالا را نیز بازمی‌نمایاند. 

به زبان ساده، لوگو یک نماد مختصر از نام به همراه اشاره به حوزه کسب و کار، برای حک شدن در ذهن مخاطبان است. دقت کنید در ایجاد لوگو حداقل ها مهم هستند زیرا قرار است در زمان کوتاه در ذهن مخاطب (بیننده) جذابیت، زیبایی و مفهومی را انتقال دهد.

هدف لوگو چیست؟

در یک جمله کوتاه می توان گفت هدف از طراحی لوگو، سرعت بخشیدن به ثبت و ماندگاری لوگو در ذهن ها و دیده شدن برند در مسیر دلخواه صاحبان و مدیران تجارت ها می باشد.

زمانی که مخاطبین با طراحی لوگویی جذاب رو به رو می شوند در زمان کوتاهی متوجه مفهوم کلی در طراحی آن می شوند که طرح و پیام لوگو را به خاطر میسپارند.

چرا به لوگو نیاز داریم؟

به تجربه و البته نتایج آماری ثابت شده است که افراد (مخاطبین) به شرکتی که لوگوی خوب و استانداردی داشته باشد، بیشتر اعتماد می کنند. همچنین روابط تجاری بهتر در میان رقبا یا شرکای همسوی بازار از مزایای داشتن یک لوگوی مناسب است. به هر حال نام نیک و ظاهری فاخر، همیشه در یاد می ماند.

طراحی لوگو هنر نیست

خیلی از افراد فکر می کنند که چون لوگو یک عنصر بصری است پس طراحی آن یک کار هنری است. طراحی لوگو باید یک ابزار استراتژیک باشد که به شرکت ها اجازه دهد در بازار قابل شناسایی باشند.

مخفی کاری در لوگو نداریم!

بسیاری از افراد وقتی میخواهند لوگو داشته باشند؛ تمایلی عجیب دارند تمام اسرار جهان را در آن پنهان سازند!

در بسیاری از لوگوهای موجود در بازار میتوانید مصداق این جمله را مشاهده کنید. چند پیامی یا چند مفهومی آفت اولیه لوگوهای مبتدی است و بیشتر باعث اشتباه در مخاطب می شود.

عجله نکنید؛ با گذشت زمان و از طریق تعاملات مشتری با برند شرکت ، معنا و مفهوم به لوگو اضافه خواهد شد.

چرا لوگو مهم است؟ اهمیت آن چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد؛ لوگو نماد یک کسب و کار است و به نوعی چهره کسب و کار در بازار

وقتی که شما یک لوگو را مشاهده می کنید بلافاصله آن را به خاطرات، تجربیات و نام برند ربط می دهید. لوگو باعث می شود که برند فورا قابل تشخیص باشد. لوگویی که به خوبی طراحی شده است همیشه به یاد ماندنی خواهد بود و به مشتریان کمک می کند تا نام برند را به یاد داشته باشند.

شکل ها و رنگ ها همیشه روی مغز انسان تاثیر می گذارد و باعث می شود راحت تر فرآیندها را به یاد بسپارد. این بدان معناست که اگر لوگوی شما منحصر به فرد باشد و به راحتی قابل تشخیص باشد فرد می تواند به راحتی شرکت شما را به یاد بیاورد و بار دیگر هم از محصولات شما استفاده کند و شما را به دوستان معرفی کند.لوگو انتظارات شرکت را نشان می دهد و اگر نتواند مردم را جذب کند زمان و پول هدر می رود و مخاطب به مشتری تبدیل نمی شود.

در اولین ارتباط قوی باشید

بسیاری از شرکت ها در جهان، فرصتی کوتاهی برای جذب مخاطبان دارند. اگر یک لوگو نتواند در دنیای دیجیتال امروز مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد؛ مخاطبان سریع به جای دیگری می روند. برخی از صاحبان کسب و کار که در ابتدای شروع کار خود اگر یک لوگوی ارزان و مبتدی استفاده می کنند از میزان تاثیر اولین ارتباط، که در ذهن مخاطب ایجاد می شود بی خبر هستند.

لوگو همان برند نیست!

 

به مجموعه فعالیت های تجاری، اجتماعی یک شرکت تجاری در بازار و رفتار شما با مخاطبان هویت برند را تشکیل می دهد. هر چند در مواردی لوگو میتواند از طریق مسئولیت پیام رسانی خود یکی از پیام های تجاری یا ارزش های سازمانی برند (شرکت) را منتقل کند.

در ارتباط های چند سال گذشته با شرکت های تازه تاسیس متوجه این اشتباه لغوی-مفهومی شده ام و پس از تحقیقات در خصوص واژه لاتین logo و brand نتیجه روشن از تفاوت این دو واژه پیدا کردم. (توصیه میکنم شما هم این تحقیق را انجام دهید).

به زبان ساده برند وجه تمایز نوع ارایه خدمت، ارزش های سازمانی و … از رقبا است که باعث می شود نام بهتری در بازار هدف بدست آوریم و در کنار این فعالیت ها لوگو بیشتر نقش نماد موفقیت یا عدم موفقیت برند را در بین مخاطبان دارد.

با اعتماد به دانش طراحان گرافیک در حوزه طراحی لوگو شما قادر خواهید بود یک لوگوی قوی برای کسب و کار خود ایجاد کنید.

تهیه و تولید در گروه تبلیغاتی شایگان 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها