چگونه یک موزیک ویدیو بسازیم؟ در گروه شایگان

همه ما تاکنون ساعت ها از وقت خود را به تماشای موزیک ویدیو ها گذشته ایم و کمتر کسی پیدا می شود که ادعا کند تا به حال موزیک ویدیویی تماشا نکرده است زیرا موزیک ویدیو ها معمولا همه جا به نمایش گذاشته میشوند، در شبکه های اجتماعی مختلف، سایت ها، در برنامه های تلویزیونی و… . برای بعضی از افراد که در بخش های مختلف ساخت موزیک ویدیو مانند تصویربرداری، تدوین، ایده پردازی و کارگردانی فعالیت میکنند این رشته میتواند سرگرمی خوبی باشد زیرا فضایی بسیار مفرح دارد و در عین حال نیز میتواند کاری باشد برای گذران زندگی. به همین منظور ما با کارگردان برجسته کول والیسر مصاحبه ای را ترتیب دادیم تا بیشتر با این کار اشنا شویم. برای افرادی که شاید با کول والیسر اشنایی نداشته باشند باید بگویم ایشان برای خوانندگان مطرحی چون:PiNK،کتی پری، لورا مارانو و بسیاری دیگر از هنرمندان موزیک ویدیو ساخته است.

بررسی کلی بر صنعت موسیقی:

امروزه واقعا سخت است که بخواهیم به عنوان یک هنرمند در صنعت موسیقی ایستادگی کنیم.اهنگ ها امروز سبک خاص خود را پیدا میکنند و روند خود را پیش میگیرند و فردا دوباره سبک جدیدی می اید و جای قبلی را میگیرد و این روند برای همیشه ادامه دارد. امروزه شنوندگان موسیقی را میتوان به عنوان یک مصرف کننده دید این افراد موسیقی امروز را مصرف میکنند و برای فردا احتیاج به یک موسیقی دیگر دارند برای همین هم یک خواننده باید طبق روز و رو به جلو حرکت کند یعنی در کار گذشته خود نماند، هرروز موسیقی های بهتر و موزیک ویدیو های بهتر تولید کند تا بتواند هواداران خود را همراه خود نگه دارد و باهم رو به جلو بروند زیرا مردم همیشه با هنرمندان محبوب خود حرکت میکنند و این انتظار را از هنرمند خود دارند که همیشه پیش قدم باشد و جلو تر از بقیه حرکت کند، شک نکنید که اگر در این راه قدم های اهسته بردارید تعداد زیادی از هواداران خود را از دست خواهید داد.

برای همین هم شما بدون ساخت موزیک ویدیو برای اهنگ های خود به سختی میتوانید در این راه قدم بردارید زیرا موزیک ویدیو به بهتر شنیده شدن اهنگ، به بهتر رساندن مفهوم و پیام اهنگ و در نهایت به بیشتر شنیده شدن و دیدن اهنگ کمک شایانی میکند. همانطور که می دانید بعد از موتور جستوجوگر گوگل دومین پلتفرم محبوب جهان یوتیوب است که به صورت لحظه ای فیلم های مختلف از جمله موزیک ویدیو هایی از سرتا سر جهان در ان آپلود می شود و برخی از انها به بازدید های میلیونی میرسد که باعث می شود که کار شما و موزیک شما در کل دنیا شنیده و دیده شود، این همان کاری است که موزیک ویدیو برای موزیک شما انجام میدهد.

امروزه خوانندگان جوان و با استعداد زیادی به صنعت موسیقی وارد شده اند که اساسا این امر باعث ورود کارگردان های جوان و با استعداد موزیک ویدیو نیز به این عرصه شده است که واقعا برخی از انها سرشار از ایده و نوآوری در ساخت موزیک ویدیو هستند. من بعضی کارهارو که تماشا میکنم میبینم که با کمترین امکانات، کمترین تجهیزات، کمترین لوکیشن و مهمتر از همه کمترین زمان موزیک ویدیو هایی می سازند که واقعا لایق تشویق هستند.

خوشبختانه هزینه های فنی برای ساخت موزیک ویدیو یعنی تجهیزات که به نظر می رسد مانند کارهای سینمایی بالا باشد اخیرا کاهش محسوسی داشته است. این امر از زمانی رخ داده است که Canon با معرفی Canon 5D Mark ll در سال 2008 این مدل دوربین DSLR را معرفی کرد. روز به روز امکانات جدیدی وارد بازار می شود که می تواند هزینه های موزیک ویدیو را کماکان کاهش و یا حتی گاهی افزایش دهد. البته اینها در نهایت یک کار را انجام می دهد و آن هم زیباتر با کیفیت تر شدن موزیک ویدیو ها است.

چگونه یک موزیک ویدیو خوب ساخته می شود؟

من این سوال رو از خودم و به صورت دیگه ای می پرسم: چه چیزهایی باعث میشه که یک موزیک ویدیو خوب را از یک موزیک ویدیو بد تشخیص بدیم؟ معمولا بسیاری از افراد نگاهی عمیق به یک موزیک ویدیو ندارند و فقط برای سرگرمی چند دقیقه ای به تماشای اون می نشینند اما من چون نگاه فنی بیشتری نسبت به اکثر مردم دارم به این سوال پاسخ میدم.

بسیاری از جنبه ها در این قضیه درگیرهستند که یکی از انها سلیقه هست، خوب سلیقه افراد با یکدیگر متفاوت است و بر همین اساس شاید یک موزیک ویدیو از نظر من خیلی خوب و از نظر شخص دیگری بد باشد اما یکسری از بخش ها در ساخت موزیک ویدیو به سلیقه ربطی ندارد و یک چیز اصولی هست که همه اون رو قبول دارند. اولین نکته ای که باید بررسی کنیم و خیلی مهم هست ایده موزیک ویدیو یا همان فیلمنامه است. که این بخش به جز فیلمنامه نویس که میتواند همان کارگردان کار باشد در نهایت ربط پیدا میکند به همان کارگردان موزیک ویدیو زیرا شما ممکن است یک فیلمنامه خوب داشته باشید که همه از آن راضی هستند اما سر صحنه فیلمبرداری ممکن است خیلی چیزها به خاطر یکسری از مسائل تغییر کند که اینها همه هنر کارگردان است زیرا او باید این ماجرا ها را مدریت کند و موزیک ویدیو خوبی بسازد به عنوان مثال در برخی از کارها به شما بودجه کافی را نمی دهند و یا ابزاری که شما میخواهید را در اختیارتان نمی گذارند و هزاران مشکل دیگر که حتی به آن فکر هم نمی کنید ممکن است سر صحنه پیش بیاید پس هنر کارگردان اینجا خیلی مهم است که بداند با توجه به شرایط چه بخش هایی را حذف و چه بخش هایی را حتی اضافه کند.

یکی دیگر ازعواملی که بسیار مهم هست و باید بر روی آن تمرکز کافی داشته باشیم بحث نورپردازی است

شاید خیلی ها ندانند ولی یک نور پردازی خوب در موزیک ویدیو می تواند آن ویدیو را بسیار موفق و یا بر عکس نورپردازی ضعیف هم می تواند یک موزیک ویدیو را به شکست برساند. نورپردازی با عواملی چون حرکت دوربین حرکات بازیگر و لوکیشن ارتباط مستقیمی دارد.

در کل یک چیزی که من در این چند سال به ان رسیدم این است که تمام عوامل مانند: حرکت دوربین، بازیگری، تدوین، اصلاح رنگ و… یک هدف مشترک دارند که اون چیزی نیست جز هدف هنری.

 

چرا هدف هنری اینقدر مهم هست؟

شخصا فکر میکنم که هدف هنری یکی از مهم ترین عوامل یک موزیک ویدیو است. وقتی که من در مورد هدف هنری صحبت میکنم، این فقط یک موضوع جزئی و کوچک مثل رنگ لباس خواننده یا بازیگر نیست، بلکه این یک محتوای جامع است که شما را در کل پروژه برای بهتر شدن در نسخه نهایی کار هدایت میکند. شما باید در مراحل اولیه پروژه هدف خود را در اون پروژه مشخص کنید و تا انتها بر مبنای اون پیش برید و اگر این کار را انجام دادید شک نکنید که در پایان کار از ثمره کار خود بسیار خشنود خواهید بود.

 شما با چه دیدی به یک موزیک ویدیو نگاه میکنید و متوجه می شوید که این موزیک ویدیو خوب است یا نه؟

این یک سوال بسیار خوب است که باید روی اون زیاد فکر کرد. ببینید همه موزیک ویدیو هایی که میتونیم به اونها بگیم یک موزیک ویدیو خوب اونهایی هستند که درونشان ابتکاری وجود دارد و کمی با بقیه فرق دارند و مساله دیگری که خیلی اهمیت دارد این است که ما نباید فکر کنیم که موزیک ویدیو خوب موزیک ویدیویی است که سراسر صحنه های دیوانه وار و یا خیلی فانتزی دارد بلکه از نظر من موزیک ویدیویی خوب است که تنها صحنه ها با احساسات آهنگ همخوانی داشته باشد و بتواند به راحتی مفهوم را به بیننده انتقال دهد.

ایا شما تاکنون تغییرات خاصی در صنعت موزیک و موزیک ویدیو دیده اید؟

بله، صد در صد، یکی از مثال هایی که میتوانم برای شما بزنم این است که از زمان ظهور دوربین های دیجیتال کوچکتر و ارزانتر شرایط کار چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر فنی خیلی بهتر شده. امروزه هر کسی حتی با دوربین های تلفن همراه خود میتواند یک موزیک ویدیو هرچند ساده برای خود بسازد و من این رو یک امر خوب میدانم که باعث پیشرفت این صنعت میشود.

چگونه می توانید هدف هنری و اهمیت آنرا در کار خودتون تعریف کنید؟

ما دست به هرکاری که میزنیم قبلش یک هدفی رو از انجام اون کار برای خودمون تعریف میکنیم. در کار ما شما می توانید یک موزیک ویدیو بسازید که سراسر تصاویری زیبا داشته باشد ولی در عین حال هیچ داستانی نداشته باشد و صرفا یک سری تصویر هست که ما می توانیم بدون حتی فیلمبرداری آن تصاویر را از اینترنت برداریم و به هم وصل کنیم و موزیک رو روی تصاویر قرار دهیم که من هرگز از این دست کارها انجام ندادم و نخواهم داد چون اصلا قبول ندارم این سبک از کار رو. به نظر من موزیک ویدیو همانند سریال  و فیلم های تلویزیونی و سینمایی است. شما هرگز نمیتوانید یک سریال بسازید که داستان نداشته باشد ولی در عوض صحنه های زیبا داشته باشد، اگر این کار را بکنید مطمئن باشید که خود عوامل اون سریال هم نمی توانند اون فیلم را تا آخر نگاه کنند و شک نکنید حوصله شان سر میرود. پس رکن اول یک موزیک ویدیو اون هدف هنری است که در ابتدا تعیین میکنید و اصلی ترین چیز برای رسیدن به هدف هنری، داستان و موضوع موزیک ویدیو است. پس وقتی صحبت از هدف هنری میکنیم منظور این است.

چگونه به یک مفهوم برای موزیک ویدیو می رسید؟ ایا فقط به نظر و هدف هنری خواننده تکیه میکنید؟

هر کار با کار بعدی فرق میکند و شرایط خاص خودش را دارد در بعضی کارها خواننده واقعا ایده خوبی دارد که ما هم قبول داریم و شروع به ساخت میکنیم در بعضی از کارها خواننده ایده خیلی خوبی ندارد و تاکید دارد که ما حتما در همین سبکی که میگوید کار کنیم در این زمان ما شروع به همفکری میکنیم و یکسری چیز ها اضافه و یا کم میکنیم که در نهایت کار خوبی بتوانیم تولید کنیم اما خیلی از مواقع خواننده همه چیز را به خود ما می سپارد که این، کار ما را گاهی اوقات راحت تر و گاهی اوقات نیز بسیار سخت میکند.

برای شما کدام یک از این عوامل در ساخت موزیک ویدیو اهمیت بیشتری دارد؟ انتخاب دوربین و لنز، نورپردازی، حرکت دوربین، تدوین، اصلاح رنگ فیلم یا همه اینها؟

نمی توان جواب کاملی به این سوال داد، اگر به صورت کلی بخواهیم بگیم تمام این موارد باهم مهم هستند اما شما در یک کار مثلا باید یک صحنه ای مانند شلیک گلوله را تصویر برداری کنید که این کار به دوربین و لنز ارتباط مستقیم دارد زیرا این پلان باید با سرعت بالایی تصویربرداری شود تا پلان زیبایی ثبت کنیم و آن قدری که این دو در این پلان مهم هست دیگر عوامل اهمیت ندارند. همینطور در یک پلان نورپردازی مهم هست در یک پلان حرکت دوربین مهم است و این داستان در پلان ها و کار های مختلف باهم تفاوت دارد.

به نظر شما کارگردانان جدید امروز بیشتر باید روی هدف هنری که دارند تمرکز کنند تا به پیشرفت کارشون بهبود ببخشند؟

من فکر میکنم کارگردانان موزیک ویدیو کارهای زیادی را میتوانند برای پیشرفت خود انجام دهند. ما به عنوان کارگردان همیشه در حال یاد گرفتن هستیم خود من همیشه هر موزیک ویدیویی که تماشا میکنم و یا سر هرکاری که میرم و انجام میدهم سعی میکنم که یاد بگیرم و تجربه کسب کنم. ولی همانطور که قبلا هم گفتم هدف هنری، نمیگویم مهم ترین ولی بی شک یکی از مهم ترین عوامل در پیشرفت کارگردانان می تواند باشد.

اگر بخواهید یکی از موزیک ویدیو هایی که واقعا به آن افتخار میکنید را انتخاب کنید، آن کدام ویدیو است؟

یک ویدیو بود که جزو اولین ویدیو هایی بود که من ساخته بودم و البته اولین موزیک ویدیو Tinashe. اون تازه شروع به کار کرده بود و ما پول بسیار کمی داشتیم. ما تعدادی چراغ داشتیم که تعدادی از اونها سوخته بود و یک انبار هم در اختیار داشتیم که اول انبار رو با اون چراغ ها تزیین کردیم، و دیوارهای انبار رو رنگ زدیم که بتونیم پس زمینه تقریبا خوبی داشته باشیم چون که میخواستیم یک ویدیو رقص رو تو اون انبار بگیریم، با همه این سختی ها بالاخره این ویدیو رو گرفتیم و اولش من فکر کردم که همه چیز به هم ریختش و خوب نشده ولی وقتی که کار نهایی رو دیدیم خیلی راضی بودم و به طور عجیبی همه چیز خوب دراومده بود.

اگر شما بخواهید یک خواننده رو برای کار انتخاب کنید اون چه کسی است؟

واقعا انتخاب یک نفر خیلی سخته ولی در کل من عاشق کار کردن با هنرمندان زن هستم چون معتقدم که میتوان با آنها کارهای بیشتری در یک موزیک ویدیو انجام داد. به نظر من زن ها نرم، سخت، قوی و… هستند، به صورت کلی اگر بخوام بگم زنها انعطاف پذیر تر هستند.

 تهیه و تولید در گروه تبلیغاتی شایگان

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها