آموزش نور پردازی ویدیو در فضای باز با کمک شایگان

از چه نورهایی برای نورپردازی ویدیو استفاده کنیم؟

اگر تازه شروع به تولید ویدیو کرده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که نورپردازی ویدیو کار خیلی سختی است زیرا لنز دوربین نور را متفاوت‌تر از چشم ما می‌بیند. تیم شایگان معتقدند دوربین برای اینکه بتواند یک تصویر باکیفیت بگیرد به نور خیلی زیادی نیاز دارد اما هنگامی که قصد دارید یک ویدیو ضبط کنید باید توجه ویژه‌ای به نور ها و سایه ها داشته باشید.

فهرست مطالب 

نکته اول: از قبل آماده باشید

نکته دوم: نوع نور موردنیاز خودتان را انتخاب کنید

الف) رده پائین

ب) رده متوسط

ج) گران قیمت

نکته سوم: تنظیم نور سه نقطه‌ای

نکته چهارم: انتخاب دمای رنگ نور

نکته پنجم: مراقب بازتاب نور باشید

نکته ششم: استفاده از سافت باکس لامپی

نکته هفتم: ویدیو لایت

نکته هشتم: پنل های LED و SMD

نکته نهم: نورپردازی ویدیو با پروژکتور تنگستن و هالوژن

نکته اول: از قبل آماده باشید

بزرگترین لطفی که می‌توانید به خودتان بکنید این است که از قبل آماده باشید و کارهای خودتان را برنامه‌ریزی کنید. ما نیز در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بهترین نورپردازی را برای تمام ویدیو های خودتان انجام دهید.

چه برای عکاسی و چه برای فیلم‌برداری بهتر است از قبل لوکیشن را ببینید. نورهای طبیعی را در نظر داشته باشید و مراقب سایه‌ها باشید. همچنین در نظر داشته باشید که شرایط آب و هوایی هر لحظه ممکن است تغییر کند.

اگر تجهیزات نورپردازی مناسب برای ضبط ویدیو را در اختیار دارید بهتر است تا جای ممکن از نور طبیعی به دلیل تغییرات غیر قابل پیش‌بینی که دارد استفاده نکنید. نور طبیعی در یک لحظه تغییر می‌کند که این اتفاق  برای یک تولیدکننده ویدیو بسیار مشکل ساز خواهد بود.

بهترین نورپردازی برای ویدیو نوری است که شما بیشترین کنترل ممکن را روی آن داشته باشید.

نکته دوم: نوع نور موردنیاز خودتان را انتخاب کنید

عوامل زیادی روی قیمت تجهیزات نورپردازی ویدیویی تأثیر گذارند و مهم‌ترین آن‌ها کیفیت، سایز، طول عمر،‌ شرکت تولید کننده، نوع محصول و کشور سازنده آن‌هاست. اگر می‌خواهید ویدیویی با کیفیت تولید کنید باید برای تجهیزات نورپردازی آن بودجه مناسبی را کنار بگذارید زیرا نور فضا تأثیر بسیار زیادی در ثبت تصاویر با کیفیت دارد. در واقع استفاده از دوربین‌های با کیفیت، بدون نورپردازی مناسب نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت.

الف) رده پائین

نورپردازی ویدیو

در بازار نورهای گیره‌ای زیادی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را با کمترین بودجه تهیه کنید. این نورها کاملا تطبیق‌پذیر هستند و می‌توانید آن‌ها را به روش‌های مختلفی نصب کنید. متاسفانه عدم امکان کنترل روی میزان و انتشار نور باعث شده است این تجهیزات نورهای سخت و  با سایه های تیز از خود ساتع کنند.

نور نرماکثر نورهای فیلتر نشده به عنوان نور سخت شناخته می‌شوند. می‌توانید با تجهیزاتی مانند دیفیوزرها نور را به صورت مساوی منتشر کنید و نور نرم خلق کنید. دیفیوزر را می‌توانید روی انواع نور حتی نورهای گیره‌ای هم نصب کنید. به همین خاطر حتما توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از تجهیزات نورپردازی گیره‌ای برای تولید ویدیو حتما از یک دیفیوزر استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از تجهیزات نورپردازی گیره‌ای برای تولید ویدیو حتما از یک دیفیوزر استفاده کنید.

علاوه بر دیفیوزر می‌توانید این نوع نور را روی سقف، دیوار و یا رفلکتور هم بتابانید تا به یک نور نرم برسید.

 

ب) رده متوسط

تجهیزات نورپردازی ویدیو

این نوع تجهیزات نورپردازی از لامپ‌های فلورسنت بزرگ استفاده می‌کنند و از تجهیزات انتشار نور موثر نیز بهره می‌برند. تجهیزاتی که پایه نور نیز دارند بهتر هستند زیرا می‌توانید به سرعت آن‌ها را تنظیم کنید و خروجی بهتری نیز از آن‌ها بگیرید. در پشت این نوع تجهیزات نورپردازی مجموعه‌ای از کلیدها وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تعداد لامپ‌های روشن را کنترل کنید و بدین ترتیب کنترل بیشتری روی میزان نور خروجی داشته باشید.

 

تجهیزات نور پردازی

بیشتر بخوانید : راهنمای شناخت تجهیزات نورپردازی

ج) گران قیمت

تجهیزات نورپردازی ویدیو

 

نور ویدیوبرای تهیه این نوع تجهیزات احتمالا باید هزینه یک کیت رده متوسط کامل را برای تنها یک شاخه نوع نور خرج کنید. در مقابل این دسته از نورها قابلیت‌های زیادی مانند کنترل کامل روی میزان نور، ریموت کنترل بی‌سیم، قابل تعویض دمای رنگ حین کار، انتشار نور بهتر و خروجی قوی‌تر دارند. بهتر است قبل از اینکه این نوع تجهیزات نورپردازی را بخرید و شروع به ضبط ویدیو کنید، چند روزی آن‌ها را اجاره کنید تا مطمئن شوید کاملا مطابق با نیازهای شما هستند.

نکته سوم: تنظیم نور سه نقطه‌ای

متداول‌ترین نوع نورپردازی برای ویدیو نور سه نقطه‌ای نام دارد. این نوع نور از سه نوع نور که عبارت است از نور کلیدی، پرکننده و پس زمینه تشکیل شده است.

 

نور کلیدی باید روشن‌ترین نور از بین این سه باشد و بیشترین نور را به سوژه بتاباند.

نور پرکننده سایه‌هایی که توسط نور کلیدی شکل گرفته‌اند را از بین می‌برد. نور پرکننده باید از شدت کمتری نسبت به نور کلیدی برخوردار باشد تا در عین اینکه سایه‌های نور کلیدی را از بین می‌برد، باعث تخت شدن تصویر نشود.

 

از نورپردازی با فلاش در فضای باز نترسید!

بیشتر بخوانید : از نورپردازی با فلاش در فضای باز نترسید!

نور پس‌زمینه سوژه را از پس زمینه جدا می‌کند و به تصویر عمق می‌دهد. از آنجایی که سایه‌های ناشی از نور پس‌زمینه به چشم کاربر نمی‌آید می‌توانید از تجهیزات نورپردازی بدون دیفیوزر هم استفاده کنید.

از نور سه نقطه‌ای می‌توانید برای نورپردازی ویدیو های مصاحبه، ویدیو معرفی، وبینار و… استفاده کنید.

نکته چهارم: انتخاب دمای رنگ نور

ویژگی نورپردازی در عکاسیهمه نورها مساوی نیستند. براساس رشته موجود داخل لامپ، نور می‌تواند در دوربین سردتر و یا گرمتر به نظر برسد. دمای رنگ با چشم انسان نیز قابل مشاهده است. ظاهر اتاق یک دکتر (نور فلورسنت سرد) را با یک اتاق نشیمن راحت (نور تنگستن گرم) در نظر بگیرید. این مفهوم به نام دمای رنگ شناخته می‌شود و براساس مقیاس کلوین (تصویر زیر) اندازه‌گیری می‌شود. بهتر است در صورت امکان رنگ‌هایی که دمای رنگ مختلفی دارند را با هم ترکیب نکنید زیرا باعث به هم ریختن تعادل رنگ می‌شود و ممکن است ویدیوی شما غیرطبیعی به نظر برسد.

دمای رنگ در نورپردازی ویدیو

نکته پنجم: مراقب بازتاب نور باشید

افراد عینکی با اینکه عموما خیلی دوست داشتنی و مهربان هستند هنگام نورپردازی می‌توانند بدترین دشمن شما باشند.

بازتاب نور روی عینک این افراد به خصوص هنگام استفاده از نورهایی با دیفیوزر بزرگ مشکل خیلی بزرگی است. یکی از راه حل‌های این مشکل افزایش ارتفاع نور است. اگر دستیار دارید از او بخواهید نور را بالاتر ببرد و خود شما هم از داخل منظره‌یاب چک کنید که چه زمانی بازتاب نور از بین می‌رود. اگر بالابردن این نورها نیز جواب نداد سعی کنید دو نور اصلی و پرکننده را دورتر کنید. درنهایت در صورتی که سوژه بدون عینک هم راحت است از او بخواهید عینک‌هایش را موتقا برای ضبط ویدیو بردارد، اما قطعا این روش آخرین راه حل شما خواهد بود.

نکته ششم: استفاده از سافت باکس لامپی

سافت باکس در واقع ابزاری است که نور سخت را به نور نرم تبدیل می‌کند. هنگام تصویربرداری زیر نور سخت، سایه‌های تصویر بسیار واضح و خشن می‌شوند و تصویر ثبت شده کنتراست بالایی دارد. اما تصویری که زیر نور نرم ثبت می‌شود، سایه‌های نرم تر و کنتراست کمتری دارد. نورپردازی ویدیو با کمک سافت باکس لامپی باعث می‌شود فیلمی استاندارد با نوری نرم و ایده آل تولید شود. دو عامل تأثیر گذار در نرمی هرچه بیشتر تصاویر، ابعاد مبنع نور و فاصله آن از سوژه است. یک سافت باکس لامپی بزرگ در فاصله دور، مناسب‌ترین و اقتصادی ترین حالت برای نورپردازی یک ویدیو است.

سافت باکس لامپی

 نکته هفتم: ویدیو لایت

همان‌طور که می‌دانید یکی از عوامل مؤثر برای ثبت فیلم با کیفیت، نورپردازی مناسب است. ویدیو لایت که در واقع یک پروژکتور پرقدرت LED است، طرحی مشابه فلاش‌های استودیویی دارد و یک ابزار مناسب و قابل حمل برای نورپردازی ویدیو به شمار می‌آید. ویدیو لایت‌ها هم با کمک باتری و هم با کمک برق مستقیم شهری تغذیه می‌شوند و معمولاً برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی و تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مدل‌های پیشرفته آن‌ها امکاناتی نظیر تنظیم نور با کمک ریموت، مشاهده و ذخیره سازی تنظیمات از طریق LCD متصل به دستگاه و اتصال شکل دهنده‌های نوری متنوع از طریق مانت بوئنز موجود است.

ویدیو لایت گوداکس

نکته هشتم: پنل های LED و SMD

به دلیل انرژی بسیار کمی که این پنل‌ها نیاز دارند، هنگام استفاده از آن‌ها می‌توانید نورپردازی ویدیویی بسیار کم مصرفی داشته باشید. همچنین وزن پایین پنل های LED و SMD و بالطبع حمل آسان‌تر آن‌ها، امکان استفاده از این پنل ها در لوکیشن های سخت و صعب العبور مانند جنگل و کوهستان را فراهم آورده است. در واقع با پیشرفت تکنولوژی و رفع معایب پنل LED، پنل SMD تولید شد. پیشرفت تکنولوژی در لامپ‌های LED و تولید لامپ‌های پیشرفته‌تر که در پنل SMD استفاده می‌شوند باعث تنوع رنگ، وضوح بالا، سایز کوچکتر و کارآمدی بهتری شده‌اند.

LED SMD PANEL پنل ال ای دی

نکته نهم: نورپردازی ویدیو با پروژکتور تنگستن و هالوژن

پروژکتورهای تنگستن و هالوژن برای مواقعی که به دنبال نورپردازی ویدیویی ممتد هستید، بسیار مناسب‌اند. تفاوت اصلی این دو پروژکتور در چراغ‌های استفاده شده هنگام ساخت آن‌هاست، در پروژکتورهای تنگستن از لامپ های مدادی تنگستن و در پروژکتورهای هالوژن از لامپ‌های هالوژنی استفاده می‌شود. این پروژکتوها متناسب با قدرت تابش نوری (۳۰۰ وات تا ۱۰۰ وات) که دارند، در دسته بندی‌های متنوعی قرار می‌گیرند.

پروژکتور تنگستن

تهیه و تولید در گروه تبلیغاتی شایگان 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها